Pokalskak: Breddeholdet videre, Eliteholdet må blive hjemme.

Denne weekend stod i pokalskakkens tegn, hvor kvalifikationen om at komme til Nyborg i Pinsen, blev afviklet som et fælles stævne for 1+8 hovedkreds i Øbros lokaler.
Lørdag skulle breddeholdet, bestående af Lars, Rasmus, Morten og Jakob, prøve kræfter med Taastrup samt to Valbyhold. På forhånd var det givet at vi var videre, da vi var det eneste (!) hold fra 8. hovedkreds der stillede op i bredderækken. På selve dagen meldte det ene Valbyhold afbud, og det blev besluttet ikke at afvikle kvalifikationen, da alle tre hold var kvalificerede.

I søndagens runde var der trods alt kamp om det, hvor syv elitehold dystede om pladserne. Vi besejrede Allerød, men måtte ned mod Brønshøj 1+2, Furesø, Nordkalotten og Øbro. Vores hold var Palle, Paul, Hannibal og Harry som fik prøvet kræfter med 2200-spillere.

At vi i 8. hovedkreds er så tyndt besatte må give stof til eftertanke. Måske er det på tide at se om et kvalifikationsstævne i hovedkredsen, ikke ville kunne trække flere hold til. Vi vil i hvert fald godt melde os som initiativtagere til at få gjort pokalskakken attraktiv igen!

Skriv et svar